ZÁŽITKY V ZIMĚ

Skiresort Buková Hora, Červená Voda, Čenkovice.

Celková délka sjezdovek na společný skipas činí je více jak 8000m a jsou po celé délce technicky zasněžovány.

Na vrchol Vás vyveze vyhřívaná 4 sedačková lanovka, dvojsedačková lanovka a vleky.

K dispozici jsou lyžařské školy, lyžařské kurzy, kidpark pro výuku.

Skipark může se srovnávat s evropskými středisky.

Více...

Ski areál Šanov

Ski areál nabízí 500 m dlouhou trať pro dospělé a 200 m pro děti.

Trať je určená především pro začátečníky.

K dopravě na vrchol sjezdovky slouží dva vleky. 

Otevírací doba je Po – Ne : 9:00 – 16:00. 

Noční lyžování Út, Čt, Pá, So : 18:00 – 21:00.

Více...

Ski areál Dolní Morava

Ski areál nabízí 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti, Snowpark, Crossovou trať, Funline.

10,4 km upravených sjezdovek.

K dopravě na vrchol sjezdovky slouží 2 čtyřsedačkové lanovky, tři vleky. 

Lyžařská škola pro děti i dospělé, dětský skipark Amálka​.

Více...

Ski areál Čenkovice 

Ski areál nabízí 65 km běžeckých tratí, 5 sjezdovek (včetně 2 s nočním lyžováním) a snowpark

Skiareál Čenkovice řadí se mezi 5 skiareálů v České Republice s nejčistším ovzduším.

Areál nabízí večerní lyžování.

Lyžařská a snowboardová škola pro děti i dospělé.

Více...

Cervena_VODA (9 of 12)
Cervena_VODA (9 of 12)

press to zoom
Cervena_VODA (4 of 12)
Cervena_VODA (4 of 12)

press to zoom
Cervena_VODA (2 of 12)
Cervena_VODA (2 of 12)

press to zoom
Cervena_VODA (9 of 12)
Cervena_VODA (9 of 12)

press to zoom
1/4
 

ZÁŽITKY V LÉTĚ

Rozhledna na Křížové hoře

Rozhledna na Křížové hoře nad Červenou Vodou byla postavena na místě původního poutního kostela z roku 1833, ke kterému vedla ze vsi křížová cesta. Z výšky 735 m.n.m. se návštěvníkům otevírají fantastické pohledy do krajiny. K rozhledně lze vystoupat buď přímo od místního kostela strmou stezkou nebo dojít pohodlně po delší trase přes Šanov. Více...

Kramářova chata s rozhlednou

Turistická chata na Suchém vrchu nad Červenou Vodou, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá již od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Po požáru v 90. letech byla obnova chaty dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.Rozhledna vedle chaty, z níž je výhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník, Žamberecko aj., byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 - 32 podle návrhu architekta A. Parkmanna.

V letních měsících je chata cílem pro pěší výpravy či cyklistické výlety. Turisté se nevydávají jen za krásami přírody Orlických hor na pomezí Čech a Moravy, ale i historickými památkami, například  k dělostřelecké pevnosti Bouda, která byla vybudována poblíž chaty v době před druhou světové válkou. Více...

Přehrada Pastviny

Blízkou přehradní nádrž Pastviny v létě využijí všichni milovníci koupání, vodního lyžování, potápění a rybaření. Okolí Pastvinské přehrady pak poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku. Přehrada byla vybudována na horním toku Divoké Orlice v letech 1933 -1938.Jezero je asi 7 km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43 m a délku 193 m. Z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu. Více...

Králický Sněžník – střecha Evropy

Cílem cyklistických nebo pěších výletů může být nedaleký Králický Sněžník. Jedná se o horský masiv mezi Jeseníky a Orlickými horami. Vrchol Sněžníku se nachází ve výšce 1424 m. Masiv Králického Sněžníku je označován jako "střecha Evropy", poněvadž jeden z jeho vrcholů - Klepý - tvoří hlavní evropské rozvodí, voda z jeho svahů je potoky a řekami odváděna do přítoků Černého, Severního a Baltského moře. Králický Sněžník je od roku 1990 Národní přírodní rezervací. 
Na jejím vrcholu se stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska. Na polské straně hranice se nachází turistická chata Švýcárna z roku 1871. Až do roku 1973 na vrcholu stávala kamenná rozhledna z roku 1899. K zajímavostem na vrcholu hory patří nyní hraniční sloup a soška slůněte. 
Z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Olomouc, Krkonoše a Beskydy. 
Nedaleko vrcholu ve výšce 1350 m se nachází studánka, ze které pramení řeka Morava. Asi 500 m pod vrcholem se nachází kamenné moře, tzv. Vlaštovčí kameny. Více... 

Hora Matky Boží (Muttergottesberg)

Mariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad historickým městečkem Králíky. První zmínka se k poutnímu místu váže již k roku 1367. Na hoře o výšce 760 m n. m., která se dříve nazývala „Lysá Hora“, králický rodák Tobias Jan Becker, královéhradecký biskup, založil monumentální poutní komplex.  Založení tohoto místa, bylo splněním jeho slibu, který složil, když byl ještě malým chlapcem.

Památník obětem internace.

Nařízením komunistické moci byli všichni příslušníci mužských řeholí při tzv. akci "K" v noci ze 13. na 14. dubna 1950 odvlečeni ze svých řeholních domů a soustředěni do několika "soustřeďovacích klášterů", kde museli pracovat za státního dozoru. Jeden z těchto koncentračních táborů byl zřízen i na Hoře Matky Boží u Králík. Prostor poutního místa byl obehnán ostnatým drátem Žili zde řeholníci z různých řádů, mezi nimi i pováleční správci Hory Matky Boží - redemptoristé. Více...

Velké Losiny

S nedalekou obcí Velké Losiny je spjata bohatá historie a velké množství historických památek. Obec patří k nejstarším v šumperském okrese. V obci můžeme navštívit zámek, ruční papírnu, farní kostel a termální lázně.

Se zámkem ve Velkých Losinách jsou spojeny nechvalně proslulými čarodějnické procesy. Zámek proto může ukrývat ještě mnoho tajemství. Více...

Žamberk

Historické město Žamberk leží v údolí Divoké Orlice, je jednou z bran Orlických hor. V centru města můžete navštívit historické náměstí s klasicistní radnicí, rodný dům Václava Prokopa Diviše (vynálezce bleskosvodu), barokní kostel sv. Václava, židovský hřbitov, muzeum starých strojů a aquapark. Také  okolí objevíte řadu zajímavých míst např. hrad Litice. Více...

Opevnění z 2. světové války

Pevnostní pásmo v okolí Červené Vody a Králík mezi kótou Maliník a Zemskou bránou - které je dnes zahrnuto do projektu Králické pevnostní oblasti (KPO) a leží v Pardubickém kraji - tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic Republiky československé před II. světovou válkou. Blízké pevnosti Bouda a Hůrka jsou dvě z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí čs. opevnění budovaného ve 30. letech 20. století. Představují nejzachovalejší stavboy ve své kategorii na území České republiky. Od roku 1995 je tvrz Bouda zapsána na seznamu kulturních památek ČR. 
Pokud se do  pevnostní oblasti vydáte, čeká vás deset muzejí ve zpřístupněných pevnostních objektech. Máme však pro vás jedno důležité varování: K prohlídce využijte jen objekty, které jsou veřejnosti přístupné - v jiných hrozí vážné nebezpečí úrazu!

Dělostřelecká tvrz Hůrka, Dělostřelcká tvrz Bouda

http://hurka.boudamuseum.com/

Vojenské muzeum Králíky

http://www.armyfort.com/

Cervena_VODA (1 of 12)
Cervena_VODA (1 of 12)

press to zoom
Cervena_VODA (11 of 12)
Cervena_VODA (11 of 12)

press to zoom
Cervena_VODA (1 of 12)
Cervena_VODA (1 of 12)

press to zoom
1/2
 

KAM NA VÝLET 

Pivovarské muzeum HOLBA "ryzí pivo z hor" - 16 km autem

Expozice se nachází v Hanušovicích a mapuje historii pivovarnictví od jeho počátků až po současnost. Najdete zde právovárečné listy na pergamenu i staré řemeslné nástroje, ale také suroviny, bez kterých by pivo nikdy nevzniklo. Příjemné je i to, že tady můžete zlatý mok také ochutnat. Pod muzeem je totiž umístěna stylová restaurace, kde v příjemné atmosféře u krbu a uprostřed trámoví můžete vychutnávat lahodné doušky ryzího piva z hor.

Termální lázně Velké Losiny - 34 km autem

Termální lázně patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s mnohaletou tradicí. Nachází se zde léčivé termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu a kožní nemoci. Teplota pramenů se pohybuje okolo 36°C a losinská balneoterapie je využívá k léčebným koupelím a k zásobování vnitřního i venkovního bazénu. Návštěva je vhodným tipem pro rodinný výlet.

Ruční papírna Velké Losiny - 34 km autem

Národní kulturní památka Ruční papírna Velké Losiny je od pradávna lákavým cílem mnoha návštěvníků. Kromě prezentace tradiční manufakturní výroby papíru a pestré škály originálních výrobků jim rovněž nabízí již více než dvě desetiletí ojedinělý pohled do několikasetleté historie řemesla v expozicích zdejšího Muzea papíru.
Specializované Muzeum papíru je součástí velkolosinské Ruční papírny od roku 1987. V jeho stálých expozicích se návštěvníci mohou seznámit především s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla a s počátky moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích. Se svým oborovým zaměřením na dějiny manufakturní papírenské výroby je jediným svého druhu v České republice.Spojení stěžejních funkčních a významových prvků papírny – klasické manufakturní výroby papíru a muzejní prezentace – v jeden kompaktní celek vytváří atraktivní podobu živého muzea, která se těší velkému zájmu návštěvníků.

Balneopark Priessnitzových lázní Jeseník - 40 km autem

Park koncipován jako „vodní zahrada“, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Odpočinout si a nabrat nové síly zde mohou nejen klienti Priessnitzových léčebných lázní, ale i široká veřejnost. Svým pojetím navazuje na tradiční vodoléčebnou metodu Vincenze Priessnitze. Studenou vodou, sluncem, pohybem a úpravou životosprávy vracíme lidem zdraví i dnes.

Originální "Lesní Bar" Lipová Lázně - 40 km autem

Bar uprostřed lesa, pivo se chladí v potoce, sušenky a občas tu voní i svařák. Nikdo tu nehlídá, nikdo neinkasuje. Platí se do pokladničky. To není halucinace vyčerpaného tuláka, ale realita v Rychlebských horách. Právě tady, pár set metrů pod horou Smrk, se skrývá originální Lesní bar.  Hospoda, která nemá obdoby. Jak stoupá metr po metru do prudkého kopce, jeho tmavě zelený svetr bledne pod vysráženým potem. V obličeji však nemá ani náznak únavy, spíš naopak. Tak tohle je ten dobrodinec z Jeseníků. Václav Pavlíček, revírník, který nepřestal věřit v poctivost lidí.
Už třetím rokem provozuje v lese nad Horní Lipovou samoobslužný bar, kde si každý může dát cokoli, ale zaplatit nemusí vůbec nic. Přesto podnik dosud nezkrachoval. Peníze tu možná nechají i ti, kdo by to do sebe neřekli. Nemohou jinak. Taková hospoda totiž nemá obdoby.

Fauna park Lipová lázně - 40 km autem

Jsme malá zahrada se soukromým chovem zvířat, přístupná pro návštěvníky všeho věku a zájmových skupin. Vzhledem ke stoupající návštěvnosti jsme se rozhodli zlepšit podmínky  pro chovaná zvířata a zkulturnění zahrady pro návštěvníky. Zkrátka chceme vytvořit co nejoptimálnější podmínky pro sbližování a kontakt člověka s přírodou. V prvním roce naší existence máme v plánu dostavbu několika ubykací a rozšíření chovu o nové druhy, další parkové úpravy spojené s opravou chodníků, která bude vyhovovat návštěvníkům v kočárcích, starším lidem a tělesně postiženým. Více na www.faunapark-ops.cz

Jeskyně Na Pomezí - 45 km autem

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.
Celková délka jeskynního systému je asi 1700 metrů, délka turistické trasy činí 390 m s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka). Z Lázní Lipová pojedete směr na Žulovou.

Zemská brána (přírodní rezervace) - 20 km autem

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n.m. Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané Zemská brána. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary.

Hrad Litice nad Orlicí - 36 km autem

Hrad se nachází na výrazném vrchu obtékaném řekou Orlicí, osm kilometrů západně od Žamberka. Založili jej na konci 13. století Drslavici, první připomínka se váže k roku 1304. V roce 1371 bylo panství s hradem majetkem pánů z Kunštátu, z něhož pocházel také český král Jiří z Poděbrad, který nechal mezi roky 1450 - 1468 významně rozšířit opevnění hradu. V následujících obdobích se již význam Litic snižuje. Nedaleký Potštejn považoval Vilém z Pernštejna za bezpečnější a po polovině 16. století již dávali další majitelé Litic, páni z Bubna, přednost svým zámkům v Doudlebech a Žamberku. V roce 1657 se hrad uvádí již jako polorozbořený a v tomto stavu zůstal do konce 19. století, kdy započal Oskar Parish s prvními opravami hradu, které s různě dlouhými přestávkami trvají dodnes. V hradním paláci si mohou návštěvníci Litic prohlédnout rovněž archeologické nálezy z 15. až 17. století.

Muzeum řemesel Letohrad - 22 km autem

Muzeum řemesel bylo otevřeno 18. května 2000. Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1650 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 - 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. V expozici vozovny je  možné si prohlédnout nejrůznější historická vozidla. Po prohlídce muzea můžou návštěvníci poobědvat ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

Zámek v Častolovice a zámecký park - 45 km autem

Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy v údolí na soutoku řeky Bělé a Kněžny stála vodní tvrz. Ta byla vybudována na mohutných dřevěných pilotech uprostřed vodní hladiny. Na renesanční zámek byl přebudován na přelomu 16. a 17. století. Kromě hospodářského dvora, pivovaru, pálenky a prádelny, byly součástí areálu ještě sádky, rybárna a mlýn s více jak 1 km dlouhým náhonem. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové jako své hlavní sídlo. Až do 20. století pak zámek procházel množstvím slohových přestaveb. Po roce 1948 zámek přešel do majetku státu, který v jeho větší části zbudoval internátní školu. Tím došlo k devastaci a mnohým nevhodným stavebním úpravám. V roce 1992, kdy byl zámek v restituci vrácen paní Dianě Phipps Sternbergové, která se jako jediná z původních obyvatel zámku dožila návratu, začal zámek opět ožívat.

Polsko: Zlatý důl / Zloty Stok - 47 km autem 

V dávném zlatém dole působí Podzemní muzeum těžby a hutnictví zlata. První zmínky o těžbě zlata se objevují již ve 13. století. Zlatá ložiska se vyčerpala v 19. století, avšak ještě v roce 1962 bylo naposledy vytěženo 30 kg zlata. Pro turisty jsou zpřístupněny dva dávné doly. V dole “Czarna” je turistická trať, vedená ručně tesanými chodbami. Podzemní vodopád (výška 8 m) je turistickou atrakcí dolu „Gertruda”. Zajímavá jsou též dávná hornická nářadí. Na speciálních akcích se turistům nabízí rýžování zlata a ražení mincí.

Polsko: Kudowa Zdrój - 60 km autem

Srdcem městečka Kudowy je Lázeňský par (Park Zdrojowy), který se nachází přímo na úpatí Góry Parkowej. Park byl založen v 17. století jako park anglického typu v nadmořské výšce 390 - 400 m. n. m. Městečko Kudowa Zdrój se nachází na rozhraní Stolových a Orlických hor. Podstatou léčby ve zdejších lázních je využití místních minerálních vod, které slouží pitným kúrám a koupelím.

Polsko: Klodzko - 41 km autem

Hlavní město historického stejnojmenného hrabství, 30500 obyvatel. Nejvýznamnější město Euroregionu Glacensis. Ve městě je řada historických památek jako např. gotický most nad říčním kanalém Mlynówka, Kladská pevnost, podzemní chodby pod Starým Městem, Kostel Nanebevzetí P. Marie, Františkánský kostel s klášterem, muzeum země Kladské atd. Historie: Kladsko je nejstarší osadou Země Kladské. Podle Kosmovy kroniky české se tu již v roce 981 nacházel hrad při stezce z Čech do Polska. Osada v podhradí se rychle rozvíjela. Ve druhé pol. 13. století bylo Kladsko držitelem městských práv. Důležitou událostí bylo vyhlášení Země Kladské hrabstvím za českého krála Jiřího z Poděbrad v r. 1459. V 16,stol. se město stavá majetkem dynastie Habsburků. V polovině 18. stol. přestává být Země Kladská součástí Rakouského císařství a stává se součástí Pruska. Po II.svět. válce součástí Polska.

Polsko: Wroclaw (Vratislav) - 88 km autem

Centrem Starého Města je náměstí, založené v 13. stol., obklopené domy. Radnice v gotickém slohu vznikla v letech 1327-1504. V jejích interiérech se nachází městské historické muzeum. Budova univerzity je největší barokní stavbou ve městě. Návštěvníkům je zpřístupněna Leopoldinská aula z 1. poloviny 17. stol. – největší světský interiér ve Vratislavi. Nejstarší částí města je Tumský ostrov. Dnes je tady soubor sakrálních budov s gotickou katedrálou sv. Jana Křtitele z 13.-16. stol. (vyhlídková terasa na věži). Velkou zajímavostí je monumentální malba Raclawické panoramy (120 x 15 m). Cennou památkou je nejstarší kostel sv. Jiljí, románský z 1. poloviny 12. stol., s klenbou klenutou na jeden sloup. Pozornost si zasluhuje Lidová hala z r. 1913 – první na světě modernistická budova ze železobetonu. Pokračují snahy o zapsání objektu do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Zemská brána (přírodní rezervace) - 20 km.

press to zoom

Termální lázně Velké Losiny - 34 km.

press to zoom

Pivovarské muzeum HOLBA "ryzí pivo z hor" - 16 km autem.

press to zoom

Zemská brána (přírodní rezervace) - 20 km.

press to zoom
1/25